A black Brother MFC printer with a double-sided colour printed output and a hand seen picking the paper up

Jak tisknout oboustranně | Brother

Oboustranný tisk, který se také nazývá duplexní tisk, jednoduše znamená tisk dokumentů na obou stranách jednoho listu papíru.

Existuje celá řada požadavků na domácí nebo firemní tisk, které vyžadují oboustranné stránky, ať už jde o sestavování zpráv v kanceláři nebo tvorbu ručně vyrobených dárkových karet doma.

Přinejmenším oboustranného tisku dosáhnete na jakékoli tiskárně ručně, pouhým překlápěním strany stránek mezi výtisky. Aby to však bylo mnohem jednodušší, většina moderních tiskáren a počítačového softwaru umožňuje automatický oboustranný tisk, takže tyto dokumenty můžete obdržet s minimální námahou jako kliknutím na tlačítko.

Jak ale snadno vytisknout dvě stránky na jeden list? Jednoduchou odpovědí je koupit si tiskárnuse správnou funkčností. 

Při hledání nové tiskárny zvažte možnost, která standardně zahrnuje oboustranný tisk.

Jak tisknout oboustranně na tiskárně Brother?

Proces tisku na obě strany papíru se mírně liší v závislosti na softwaru a tiskárně, kterou používáte. Vaše tiskárna vám to může umožňovat automaticky prostřednictvím počítače nebo zařízení, ale pokud ne, budete muset tisknout na obě strany ručně tím, že papír znovu zavedete do zařízení.

Automatický oboustranný tisk

Oboustranný tisk na Macu:

 • Pokud máte otevřený dokument, který chcete vytisknout, přejděte na nabídku "Soubor" a poté "Tisk" nebo stiskněte na klávesnici kombinaci "Command + P".
 • V nabídce tisku klikněte na pole pod "Předvolby" a vyberte možnost "Rozvržení" z rozevíracího menu.
 • V této nabídce uvidíte zaškrtávací políčko vedle možnosti označené jako "dvojstranný tisk". Ujistěte se, že toto zaškrtávací políčko je zaškrtnuto, pokud chcete provést oboustranný tisk.
 • Jakmile vyberete tuto možnost, váš počítač si to zapamatuje a přenese ji do další tiskové úlohy, takže pokud chcete tisknout jednostranně, nezapomeňte ji zrušit.

Oboustranný tisk v systému Windows:

 • Abyste mohli nastavit automatický oboustranný tisk, přejděte do ovládacího panelu systému Windows z nabídky "Start".
 • Na ovládacím panelu vyberte možnost „Zobrazit zařízení a tiskárny“ na kartě „Hardware a zvuk“.
 • V následující nabídce najděte požadovanou tiskárnu, klikněte na ni pravým tlačítkem myši a vyberte „Vlastnosti tiskárny“.
 • V nabídce "Vlastnosti" přejděte na kartu "Nastavení zařízení" a zaškrtněte políčko "Automatická duplexní jednotka". Poté klikněte na tlačítko "Použít".

Oboustranný tisk se softwarem:

Ačkoli můžete nastavit svou tiskárnu tak, aby automaticky tiskla oboustranně prostřednictvím nastavení počítače, můžete to také provést ručně pomocí různých softwarových balíčků. Například v programech Microsoft Office se zobrazí nabídka tisku, která obsahuje zaškrtávací políčko pro oboustranný tisk, pokud je tiskárna kompatibilní. Při tisku z určitého softwaru nezapomeňte před odesláním dokumentu k tisku vyhledat tuto možnost tisku, abyste nemuseli procházet vlastními nastaveními tiskárny.

Ruční tisk oboustranně

Pokud používáte tiskárnu nebo počítač, který neumožňuje automatický dvojitý tisk, máte možnost to provést ručně. Není to o nic složitější, ale jednoduše to vyžaduje, abyste papír znovu zavedli zpět do stroje sami.

 • Přejděte k tiskárně a otevřete zásobník papíru. Udělejte jasnou značku tužkou v jednom rohu kusu papíru, který je nahoře, na straně, která směřuje nahoru k vám.
 • V systému Windows i Mac přejděte do nabídky „soubor“ a „tisk“ a otevřete nabídku možností tisku.
 • Jakmile zkontrolujete, že je tiskárna připojena, přejděte do pole „Tisknout stránky“ a zadejte počet všech lichých stránek v dokumentu a oddělte je čárkami (např. u desetistránkového dokumentu by to bylo číslo 1, 3, 5, 7 a 9).
 • Po dokončení vyberte možnost tisknout a sbírat stránky, přičemž dejte pozor, abyste je udrželi v pořádku.
 • Podívejte se na první stránku, na které je značka tužkou, kterou jste udělali na začátku. To vám dá vědět, na kterou stranu musíte papír znovu zavést. Bez ohledu na to, na kterou stranu byl tisk proveden, budete muset znovu vložit papír označenou stranou dolů, počínaje stránkou 1 nahoře a směrem dolů v pořadí odtamtud.
 • Vraťte se zpět do počítače a přejděte k tisku znovu, tentokrát se všemi sudé čísla ve výběrovém poli „tiskové stránky“ (např. 2, 4, 6, 8, 10).
 • Po dokončení vyberte možnost tisknout a sbírat stránky.

Výhody oboustranného tisku

Oboustranný tisk může být opravdu užitečný, ať už se jedná o urychlení procesu tisku nebo snížení celkové spotřeby papíru a plýtvání vaší firmy.

 • Může snížit náklady. Při oboustranném tisku můžete vy nebo vaše firma efektivně snížit spotřebu papíru až o polovinu ve srovnání s jednostranným tiskem. Vzhledem k tomu, že oboustranný tisk urychluje proces tisku tiskem dvou stran stránky v jedné, zaznamenáte také snížení provozních nákladů vaší tiskárny na energii, což by se vám mohlo vyplatit, pokud zařízení běží v rušné kanceláři a je používáno často.
 • Může ušetřit čas. Díky automatickému oboustrannému tisku dokumentů byste měli strávit méně času čekáním na tisk dokumentů, protože vaše tiskárna má méně papíru na zpracování a může být dokonce schopna dokončit obě strany současně.
 • Je to lepší pro životní prostředí. Snížením plýtvání papírem a spotřebou energie vaší tiskárny také snížíte svůj dopad na životní prostředí. Můžete to spojit s recyklací inkoustových a tonerových kazet Brother, abyste dále snížili svůj dopad na životní prostředí, a samozřejmě můžete recyklovat jakýkoli papír, který již nepotřebujete uchovávat.

Tisk oboustranných dokumentů je jednoduchý proces a schopnost tak učinit automaticky je u většiny tiskáren dokumentů Brother výchozí funkcí.

Společnost Brother máve standardní výbavě řadu cenově dostupných tiskárens automatickým oboustranným tiskem. Naše duplexní tiskárny jsou vybaveny řadou funkcí, díky kterým jsou efektivní a snadno se používají, s výběrem tiskových řešení 3 v 1 a 4 v 1, která jsou přizpůsobena všem druhům domácích kanceláří nebo obchodních požadavků.

Více od Průvodce použitím produktů - Tiskárny

Mohlo by se vám také líbit

Zpět na začátek